Historie a cíle společnosti

Naše společnost vznikla v roce 1991 a věnovala se chovu dojeného skotu. Po postupném přechodu na ekologické zemědělství (ekologický systém hospodaření) v roce 2000, jsme se začali věnovat také chovu masného skotu, který nakonec v roce 2014 úplně převládl a od té doby již mléko nevyrábíme. Jediným cílem naší společnosti je produkce kvalitního hovězího biomasa z vlastních zdrojů.

Náš chov

Chováme převážně skot plemene masný siementál a doplňkově pak aberdeen angus. Všechny naše krávy pocházejí z vlastního chovu a o pokračování rodu se starají dva plemenní býci. Skot je převážnou část roku chován na pastvinách krkonošských hor. Nezbytnou část roku z důvodu velkého množství sněhu pak zvířata tráví v hospodářských budovách na podestýlce, kde jsou chována na volno ve stabilních skupinách. Mláďata od matek nejsou předčasně oddělována a procesu odstavu se nechává volný průběh. Dále také upřednostňujeme přirozenou plemenitbu, kdy mají zvířata možnost se zcela přirozeně projevovat a absolvovat celý proces namlouvání a páření.

skot-2.jpg

Wellfare na prvním místě

Zaměstnanci, kteří zajišťují péči o zvířata, znají jméno a povahu každého chovaného zvířete, stejně tak i zvířata důvěrně znají svého ošetřovatele, díky tomu je možné ke každému zvířeti přistupovat individuálně, což usnadňuje manipulaci a vede ke snížení stresu zvířat v náročných situacích, jako je například přeprava nebo ošetřování. Naše zvířata jsou krmena striktně krmivem pocházejícím z vlastní produkce nebo krmivem, které je získáváno za přísných ekologických podmínek. Věříme, že úcta ke zvířatům, kterým každý den v roce věnujeme tu nejlepší péči, povede k produkci suroviny, která má jedinečné vlastnosti, výraznou chuť a uspokojí i toho nejnáročnějšího strávníka.

skot-1.jpg

Kvalitní maso vyžaduje kvalitní péči

V roce 2019 jsme vybudovali bourárnu a zrárnu masa, kde maso z pečlivě vybraných kusů necháváme v chladícím boxu zachladit a vyvěsit a poté ho profesionálně bouráme a vakuujeme a necháváme vyzrát za přísných podmínek procesem mokrého zrání po dobu minimálně 21 dní. Tím se zlepšují jeho chuťové a fyzikální vlastnosti, maso se stává křehčím a aromatičtějším. Zavakuované maso tímto rovněž získává delší dobu trvanlivosti a za správného uchování vydrží v chladničce i několik týdnů. Vakuový obal chrání maso před nežádacími mikroorganismy, kyslíkem a mechanickým poškozením.